Co s vysokým krevním tlakem.

Vysoký krevní tlak (med. hypertenze) bývá základní příčinou srdečních a ledvinových nemocí, předchází také mrtvici. Souvisí zřejmě s civilizačními, aglomeračními a industrializačními společenskými procesy. Zejména u lidí starších (nad 65 let) je statisticky často udáván jako příčina srdečního infarktu. Ve Spojených státech je srdeční selhání v současnosti hlavní příčinou smrti. Neléčený vysoký tlak se v průběhu let zpravidla pomalu vyvíjí. V USA tímto onemocněním trpí každý čtvrtý člověk. Hypertenze zvyšuje u člověka nejen rizika zmíněných zdravotních následků, ale omezuje ho i při činnostech v běžném životě, v rodině i při pracovním uplatnění.

Při vysokém krevním tlaku srdce pracuje mnohem více, aby pohánělo krev tepnami a oběhovou soustavou, než při normálním tlaku. Za normální tlak se považují v průměru hodnoty 120 mm Hg systolického a 80 mm Hg diastolického tlaku, záleží na věku a pohlaví.

Dojde-li ke stavu, kdy diastolický krevní tlak prudce překročí 130 mm Hg a systolický dosáhne i 250 mm Hg, dochází k poškození cév v ledvinách, v očních koulích nebo i v mozku. Neléčí-li se, během 6 měsíců dochází ke smrti. Proto diagnostikování a léčbě vysokého krevního tlaku věnují lékaři velkou pozornost.

U nás má každý občan (i dítě), který je zdravotně pojištěn, právo na bezplatnou pravidelnou kontrolu tlaku. O nasazení léků musí rozhodnout lékař. Ke každému pacientovi je potřeba individuální přístup. Hypertonici často argumentují, že již pohled na bílý pláš» a čekání v ordinaci jim tlak zvyšuje. Přesto je spolupráce s lékařem nezbytná. Neexistuje jednoznačná odpověď, jak léčit vysoký krevní tlak. Léky nejsou všemocné, ale jsou nutné. Bez doplnění vhodné životosprávy však bývají neúčinné.

Obtížnější je léčba u osob, u nichž je sklon k hypertensi založen již z prenatálního období. Například v důsledku silného stressového zážitku nebo dlouhodobých stressových podmínek, ve kterých se ocitne těhotná žena, dochází ke stressové hormonální odezvě, jejímž následkem může být nejen vývoj hypertenze u samotné matky, ale i narození potomka s hypertenzními předpoklady. Trvají-li stressové podmínky i po narození dítěte, mnohdy se mylně přisuzuje existence hypertenze k soužití s rodičem postiženým syndromy ze stressové situace.

Existuje mnoho způsobů, jak si pomoci při udržování tlaku v mezích.

Faktor obezity, podle amerických výzkumů, zvyšuje rizika hypertenze trojnásobně. Za obezitu je považován stav, kdy člověk váží o 20 % více, než činí ideální váha přiměřená výšce a typu postavy. Snížení nadváhy je velmi důležité.

Při stravování je potřeba omezit příjem sodíku, tedy méně solit. Maximální dávka je udávána 5 gramů soli v součtu během jednoho dne. Naopak dostatečný přísun draslíku a vápníku vede ke stabilizaci tlaku. Důležitý je správný poměr těchto minerálů. Za ideální hodnotu poměru mezi draslíkem a sodíkem je považována hodnota 3:1. Draslík se dostává do těla s bramborami, čerstvým ovocem, rybami a jinými potravinami přírodního původu.

Co se týče vegetariánské diety, neexistuje jednoznačná odpověď . Pravdou je, že vegetariáni mívají nižší tlak. Zpravidla však také současně nekouří a nepijí alkohol. Omezení alkoholu na minimum je nezbytné. Neměla by uškodit sklenka červeného vína, avšak ne často.

Ze zeleniny bývá doporučován česnek, celer, zejména na», kerblík, papriky, rajská jablka. Někomu prospívá cibule. Je vhodné omezit tuky, z masitých pokrmů dát přednost drůbeži, neměli by chybět jahody, borůvky a jedlé houby v různých variantách. Bílé pečivo snižuje tlak.

Důležitý je regulovaný pohyb, pravidelné cvičení a procházky tak 0.5 km až 1.5 km. Izometrická cvičení a nárazové fyzické zátěže jsou nevhodné a kontraproduktivní.

Velké obezřetnosti je potřeba při seznamování s cizím prostředím. Platí pravidlo, že co je nepoznané a neznámé, zvyšuje tlak. Kamenem úrazu bývá pro hypertoniky dovolená. Dokazují to četné případy z praxe s tragickými následky. Zpravidla se otec hypertonik chce před rodinou předvést. Po roční odmlce, kdy je jeho pohyb omezen na cesty do zaměstnání a ze zaměstnání domů, se ocitá v cizím prostředí, což samo o sobě vede ke zvýšení tlaku. V této situaci pak podnikne dlouhý pochod či několika hodinovou jízdu na kole, tenis nebo jinou hru na hřišti. Dostaví se prudké zvýšení a prudký pokles tlaku, infarkt je na cestě.

Nedoporučují se ani delší pochody spojené s velkými výškovými změnami. Také cestování visací lanovkou by se hypertonici, alespoň ti, kteří trpí tachykardii a předpoklady ke zvýšenému tlaku od dětství, měli vyhnout. U těchto lidí existuje často spojitost mezi hypertensí a fobií z výšek.

Neodmyslitelná je psychická pohoda. Pro hypertoniky platí více než u jiných lidí nutnost pěstování kladných emocí, i když okolí mnohdy mnoho příčin k radosti nevytváří. Snažte se vyhýbat a předcházet stressovým chvílím. Pobyt ve společnosti mnoha neznámých lidí omezte na nutné minimum.

K udržení tlaku na uzdě přispívá i způsob komunikace. Prospěšné je mluvit méně a tišeji. Hlasitá mluva a kontakt s cizími lidmi zvyšuje tlak.

Podle některých výzkumů Američanů hraní se psem tlak snižuje.

Někteří lékaři tvrdí, že řešení matematických problémů a rébusů zvyšuje tlak. Je pravdou, že vysoký tlak se často vyskytuje u matematiků a programátorů. Otázkou však zůstává, do jaké míry je tento stav u nich vyvolán narušením jiných faktorů zdravé životosprávy, rovnováhy mezi duševní a fyzickou zátěží, sportem a zdravým stravováním.

Častou starostí bývá sexuální životospráva. Lze zřejmě doporučit. Máte-li tlak pod kontrolou, užívejte sexu v rozumné míře a pokud možno pravidelně. Jeho absence může vést k vyvolání hypertenzního stavu. Vymkne-li se Vám však tlak na míru nebezpečnou pro zdraví, nechtějte jej v dané chvíli sexem léčit. Pochopení ze strany partnerky (méně často partnera) je nezbytné. V žádném případě se nedoporučuje, aby hypertonik kvůli možnosti vlivu léků na sex vysazoval či měnil dávky, předepsané lékařem. Zásadou by mělo být, že každou změnu dávky léku, či kombinaci s jinými léky je potřeba konzultovat s lékařem, nikdy by si je pacient neměl ordinovat sám. Ohrožuje tím úspěch léčby svého zdraví.

Doporučení pro okolí.

Z četných rad udílených hypertonikům by mohl někdo nabýt dojmu, že si snad svůj stav způsobili sami a tedy a» si také sami pomohou. Takový vývod by byl omylem a nespravedlivou lhostejností. Ne všechny faktory vyvolávající hypertenzi může nemocný ovlivnit. Co tedy doporučit okolí? Zejména vedoucí pracovníci by měli pamatovat, že cenu života a zdraví nelze nahradit žádnou sebelepší produkcí jejich podniku. Mobbing, který lze na hypertonicích velmi snadno provozovat, nepatří k etice kulturní společnosti a mohl by přijít jejich podnik při zkvalitňování soudnictví draho.

Zdroj Reuters, 31.8.2005, překlad Pachtová Ludmila