klas

Havárie ropného potrubí

3.květen 2010, Mexický záliv, pobřeží Ameriky.

Washington - Koncern British Petroleum se v souvislosti s ropnou skvrnou šířící se z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu připravuje na nejhorší. Zastavit únik suroviny může totiž trvat celou řadu týdnů. V rozhovoru s televizní stanicí NBC to dnes přiznal výkonný ředitel firmy Tony Hayward. Do Mexického zálivu stále vytéká ze tří prasklin ve stoupacím potrubí okolo pěti tisíc barelů ropy denně (cca 800 000 litrů). A to již přibližně desátý den po sobě. Po ropné hávarii u břehů Kalifornie z roku 1969, při níž se dostalo do moře na sto tisíc barelů ropy, tehdejší americká vláda zastavila na dlouhou řadu let dalšího vrtný průzkum podél pobřeží USA. "Připravujeme se na nejhorší scénář, totiž že budeme s únikem ropy bojovat dva až tři měsíce," oznámil Hayward. Ropná skvrna o rozloze desítek tisíc kilometrů čtverečních je stále přibližně deset kilometrů od pobřeží Louisiany, místní úřady se ale obávají ekologické katastrofy dosud nevídaných rozměrů. "Ropa, která uniká z vrtu může ohrozit každodenní život tisíců Američanů, pro které je toto místo domovem," prohlásil prezident Obama při nedělní návštěvě Louisiany. Bílý dům již proto do záchranných prací zapojil také ministerstvo obrany.
Další ropné havárie

Sopka Santiaguito

26.duben 2010, Guantemala, střední Amerika.

Až do nadmořské výšky 8 300 metrů chrlí guatemalská sopka Santiaguito mohutný sloup popela, který dopadá na čtyři z dvou desítek departementů této středoamerické země.

Sopka v západní Guatemale se ozvala mohutnou erupcí v pondělí, pak se ale poněkud uklidnila, uvedl mluvčí agentury pro likvidaci následků katastrof David De León. Erupce podle mluvčího způsobila škody na květinových plantážích, nikdo však nebyl zraněn. V desítce obcí byly preventivně uzavřeny školy a do okruhu 20 kilometrů od vulkánu nesmějí přelétávat letadla. Santiaguito je fakticky pobočnou sopkou vulkánu Santa María, která se tyčí do výšky 3 772 metrů nedaleko města Quetzaltenango ležícího asi 200 kilometrů severozápadně od guatemalské metropole. Největší erupci Santiaguito zaznamenal v roce 1929, kdy kvůli tomu zahynulo kolem 2 500 lidí.V Guatemale je 288 sopek, z nichž u osmi byla zaznamenána v dějinách aktivita.

Zemetřesení v čínském Tibetu

14.duben 2010, Tibet

Počet obětí středečního zemětřesení v západní Číně stoupl již na 1339. Dalších 332 lidí se pohřešuje. Přání navštívit postiženou oblast na pomezí provincie Čching-chaj a Tibetu dnes projevil tibetský duchovní vůdce dalajlama. Do země však nevstoupil od protičínského povstání v roce 1959.

Dvanáct tisíc lidí je po středečním zemětřesení o síle kolem sedmi stupňů zraněných, v prefektuře Jü-šu se zřítilo 15 tisíc budov a na sto tisíc lidí zůstalo bez přístřeší. Teploty v noci klesají pod bod mrazu, lidé se před zimou ukrývají ve stanech či v autech. Dalajlama se narodil právě v postižené provincii Čching-chaj, po povstání v roce 1959 se ale musel uchýlit do zahraničí. Sídlem jeho exilové vlády se stala Dharamsála v severní Indii. Chtěl bych "naplnit přání mnohých lidí" v postižené oblasti a poskytnout jim útěchu, řekl dalajlama na schůzce s novináři v Dharamsále. Zároveň vyslovil uznání čínským úřadům za jejich rychlou reakci po zemětřesení.

V provincii Čching-chaj v sobotu ráno tibetští mniši prováděli kremaci obětí; podle nich bylo spáleno na 1 400 těl. Místní tradiční pohřeb, kdy jsou těla rozsekána na kusy a ponechána napospas supům, nebyl vzhledem k velkému počtu mrtvých možný. Čína dalajlamu obviňuje, že usiluje o odtržení Tibetu a podporuje v něm separatismus. Je proto podle AP velmi nepravděpodobné, že by mu Peking dovolil návštěvu oblasti, byť jde o místo, kde se narodil. Peking tvrdí, že Tibet byl vždycky součástí Číny, ovšem tato himálajská oblast tvořila samostatný stát po staletí nejen v dávné minulosti, ale fakticky i před čínskou invazí v roce 1951.

Havárie letadla s polským prezidentem a dalšími politiky

10.duben 2010, Smolensk

Polský prezident Lech Kaczynski s manželkou zahynuli při nehodě letadla ve Smolensku. Do Ruska letěli s řadou dalších činitelů uctít památku Poláků popravených za války v Katyni. Letoun při přistání zavadil o stromy a začal hořet. Nikdo nepřežil. Podle listu Gazeta Wyborcza bylo na palubě 96 lidí, z toho 88 cestujících a 8 členů posádky.
Více informací-zdroj: zprávy idnes

Brazílie-Povodně a sesuvy půdy

8.březen 2010, Rio de Janeiro

Silný déšť, povodně, sesuvy půdy. Tento scénář si v okolí brazilského velkoměsta Rio de Janeiro vyžádal od začátku týdne 5.3.2010 už 145 lidských životů. Ve středu večer se ve městě Niteróise zřítilo asi 45 domů. Podle agenturních zpráv se pohřešuje asi 60 lidí. Většinu obětí tvoří obyvatelé chatrčí ve slumech, které jsou stavěny na nestabilních svazích a které strhla podmáčená půda.

Island-sopečná činnost

21.leden 2010, Reykjavik.

V 0.30 SEČ se probudil vulkán na jihu Islandu, který nebyl aktivní po dvě stě let. Úřady z jeho nejbližšího okolí evakuovaly několik stovek lidí. Hrozí sesuvy vlivem tání ledovce. Sopka se nachází pod ledovcem Eyjafjallajokull nedaleko vesnice Skógar přibližně 160 kilometrů jihovýchodně od islandské metropole Reykjavíku. Sopečný oblak prachu se do poloviny dobna 2010 rozšířil až nad Prahu a aseverní Čechy.

Guantanamo

20.leden 2010

Guantanamo bylo zasaženo zemětřesením o síle 5.6 stupně Richterovy stupnice.

Haiti po zemětřesení

12.leden 2010

Ničivá síla o 7.8 stupně Richterovy stupnice (Mw) způsobila strašné tragédie. Počet nalezených mrtvých přesahuje 200 tisíc. Jen těžko se haitské Port-au-Prince vzpamatovává z prvního šoku po úterním (12.1.2010) ničivém zemětřesení. Otřesy půdy srovnaly se zemí prakticky celou metropoli a neušetřily nikoho. Prezident René Préval je momentálně bez paláce, velitel mise OSN Hedi Annabi se pohřešuje a arcibiskup Joseph Serge Miot našel smrt v troskách své katedrály. Budovy cizích velvyslanectví jsou zničeny nebo poškozeny, po nemocnicích a školách zůstaly ruiny. Odhady počtu usmrcených se pohybují kolem 500 tisíc, skutečný počet zatím nikdo nezná. Epicentrum se nalézalo přibližně 15 km od hlavního města Port-au-Prince, které bylo z velké části zničeno. Počet obětí zemětřesení podle zpráv z dubna 2010 vystoupal na 212 000 potvrzených mrtvých.

Benátky v Itálii čelí zátopám

23.prosinec 2009

Hladina vody v Benátkách stoupla o 1.65 metrů nad normál. 43% historického města se nachází pod vodou. Více reportéři iDnes

Sopečná činnost v Tichomoří a na Filipínách

18.prosince 2009

Pod hladinou Tichého oceánu u Indonésie byl natočen robotem vulkanický výbuch sopky u ostrova Samoa. Den před tím započala evakuace obvatelstva n Filipínách kvůli počátku sopečné činnosti sopky Mayon. Podle úřadů by mohlo dojít k výbuchu kdykoli v horizontu příštích dnů, maximálně týdnů. Proto probíhá evakuace přibližně padesáti tisíc lidí, kteří žijí v okolí vulkánu.
Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/desetitisice-filipincu-prchaji-pred-sopkou_152213.html

Filipíny po tajfunu Kethana

2.říjen 2009

Zatím je hlášeno 300 mrtvých, po tajfunu a záplavách na Manilách, od minulého týdne.

Požáry v Kalifornii u Los Angelos

31.srpen 2009.

Zachváceno je 45 ha půdy od Los Engelos směrem na sever. Muselo být evakuováno 12 tisíc obyvatel. K požárům v Kalifornii dochází každým rokem. K největším patřil zatím požár před 2 roky, kdy muselo být evakuováno 650 tisíc obyvatel. Nedostatečná pomoc po požárech přispěla k politické porážce republikánských kandidátů na presidenta a vitězství demokrata Obamy.

Výbuch v Dole Handlová

10.srpen 2009

Explodoval důlní plyn v šachtě Východ uhelného dolu. Exploze usmrtila více jak 20 lidí: 11 báňských záchranářů a 9 horníků společně hasících důlní požár, který zde vznikl okolo 7:00 téhož dne. Několik dalších pracovníků dolu, kteří se v šachtě nalézali, bylo zraněno. Jedná sa o největší důlní neštěstí v novodobé historii Slovenska.

Povodně v Ulánbátar

24.červenec 2009

Hlavní město Mongolska stále čelí povodním. (Mongolská lidová republika byla založena 6.července 1921. Historie města sahá do roku 1639. Náboženství - lámaismus= tibetský budhismus)

Požáry ve Španělsku

24.červenec 2009

Ve Španělsku se hasí požáry.

Povodně a deště v ČR v červnu a v červenci 20009

10.červenec 2009. Mapka, kde řádila velká voda. Vážně postižen byl zejména Nový Oldřichov u Nového Boru. Více o povodních


25.června 2009, čtrtek. Na Vsetínsku se protrhla se nádrž. Vlna byla prudká, přispěla k záplavovým dešťům. Zatím je hlášeno devět mrtvých. Na dalších místech severní Moravy je hlášen 1.stupeň povodňové aktivity, například na řece Morava, stanice LG Kroměříž. Na horním toku řeky Opavy a říčky Bělé na některých místech byl vyhlášen 2.stupeň povodňové aktivity. Záplavy hlásí také v Rakousku, avšak již na ústupu. Vlna z Rakouska ještě nedorazila. Dunaj mírně stoupá. Na jihu čech z horní toků Šumavy postupují vlny s průtoky 2. až 3. stupně povodňové aktivity.

23.června 2009, úterý. Malše hlásí III. stupeň povodňové aktivity. Podobně byl vyhlášen na Černé na Šumavě a na řece Blanici.

Tornádo v USA

, 3.5.1999 –

Druhé nejsilnější tornádo v historii USA o síle F5 Fujitovy stupnice udeřilo na město Moore ve státě Oklahoma a vyžádalo si 36 obětí a více jak 500 zraněných.

Hurikány na Kubě a v Americe

8.září 2008, pondělí. Třetím hurikánem v řadě je Ike pro ostrov Haiti. Americké hurikánové centrum počítá s tím, že se Ike prožene kolem kubánské metropole Havany a stáhne se zpátky nad otevřené moře. V plné síle dorazil hurikán Ike na Kubu. Rychlostí 195 kilometrů za hodinu ničí východní pobřeží Kuby. Záchranáři evakuovali přes milion lidí, včetně třinácti tisíc turistů, do bezpečí. Podle meteorologů v neděli v noci hurikán začal pustošit město Punta Lucrecia, v přístavu Baracoa spláchly sedmimetrové vlny první budovy. Prudké nárazy větru a lijáky zcela zničily už dvě stovky domů. Po smrštích Hanna, Gustav teď přesáhl počet mrtvých 600. Podle OSN je v kritické situaci 650 tisíc lidí, mezi nimi 300 tisíc dětí. A hrozí humanitární krize. Oddychnout si nemůže ani Mexiko. Nad Tichým oceánem totiž sílí další bouře – dostala jméno Lowel a dorazit na pevninu by mohla už ve středu.

Zemětřesení v Pakistánu a v Afghanistánu

6.září 2008, sobota. Zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu ráno Pákistán a Afghánistán. Otřesy zemětřesení byly citelné jak v Kábulu, tak v pákistánském hlavním městě Islámábádu a zaznamenali je i obyvatelé indického Dillí. Silné zemětřesení, které postihlo severní Pákistán v říjnu 2005, si vyžádalo asi 73.000 obětí.

Koncem 90. let zabily otřesy v provincii Badachšán tisíce lidí.

V roce 2002 zahynulo nejméně 1500 lidí při zemětřesení, které zasáhlo provincii Baghlán v pohoří Hindúkuš a zničilo město Nahrin.

Zemětřesení v S'-čchuanu

květen 2008

Když byl zasažen zemětřesením S'-čchuan, přál si indický dalajlama navštívit postižená místa, aby tam lidem poskytl modlitbu a útěchu, nebylo to ale čínskou pekingskou vládou dovoleno. Zahynulo na 90 tisíc lidí, pět milionů jich zůstalo bez střechy nad hlavou.

Cyklon Nargis nad Myanmar

2. květen 2008, oblast delty Iravádí přes 100000 mrtvých

Nargis byl mohutný cyklon, který se 2. května 2008 přehnal nad Barmou (Myanmarem). Jedná se o nejničivější tropickou cyklónu v oblasti Bengálského zálivu od roku 1991. Cyklon se vytvořil 27. dubna 2008 nad Bengálským zálivem a pohyboval se směrem k severovýchodu, k Barmě. Vítr dosahoval rychlosti 190–240 km/h. Největší zkázu způsobila přílivová vlna, která zaplavila pobřežní nížiny podél dolního toku a delty řeky Iravádí. Nejhůře bylo postiženo dvěstětisícové město Bogalay, které bylo téměř celé rozmetáno. Také města Laputta a Kyaik byla prakticky srovnána se zemí. V oblastech zasažených cyklonem žije polovina z 55 milionů obyvatel Barmy. Podle původních odhadů šlo pouze o stovky obětí, ale již 7. května agentura Reuters uváděla, že si tato katastrofa vyžádala nejméně 22 500 mrtvých, dalších 50 000 osob je pohřešovaných a až milion lidí přišlo o svůj domov. O několik hodin později informovala americká chargé d'Affaires Shari Villarosao, že v oblasti delty Irávádí je možná hodně přes 100 000 mrtvých. Barmská vládnoucí vojenská junta požádala o mezinárodní humanitární pomoc, avšak její poskytnutí výrazně ztížila neudělením vstupních víz humanitárním pracovníkům – fakticky tak po určitou dobu pouze přijímala materiální pomoc, kterou pak zřejmě sama rozdělovala mezi postižené občany.

Havárie tankeru v moři u Jižní Korei

7.prosinec 2007, pátek. Z havarovaného tankeru u pobřeží vytéká ropa. Podle jihokorejského ministerstva námořních záležitostí a rybolovu už uniklo asi 15 tisíc tun. Pobřežní orgány zatím nevědí, zda únik dál pokračuje, ani jaký bude mít katastrofa dopad na životní prostředí v oblasti.Podle agentury Reuters stál tanker na kotvách u přístavu Taean, když do něj narazila loď s jeřábem. Ta mu způsobila značné poškození. Na bocích má nejméně tři otvory, kterými do moře vytekla ropa. Tanker Hebei Sprint registrovaný v Hong Kongu zřejmě přivážel zásoby pro rafinérii Hyundai Oilbank.

Důlní neštěstí na severu Číny

7.prosinec 2007, pátek. Důlní neštěstí bylo oznámeno ve čtvrtek, 6.12.2007. Vyžádalo si již 105 obětí a vše nasvědčuje tomu, že jejich počet vzroste zřejmě na 120. Podle původních informací přitom v dole bylo v době výbuchu plynu nanejvýš 111 horníků; s průběhem vyšetřování se však stále zřetelněji ukazuje, že vedení podniku nepodávalo korektní informace. Především se zjistilo, že k výbuchu došlo již ve středu večer místního času, ale ředitelství výbuch šest hodin zatajilo, čímž propáslo drahocenný čas, kdy byla reálná naděje řadu horníků zachránit, napsaly světové agentury s odvoláním na agenturu Nová Čína.

Záplavy pobřeží USA - Oregon a Washington

6.prosinec 2007, čtvrtek. Životy nejméně pěti lidí si vyžádaly lijáky, bouřky a následné povodně na severozápadě USA. Ve státech Oregon a Washington museli příslušníci Národní gardy evakuovat také stovky lidí a desetitisíce domácností byly odříznuty od elektrického proudu. K nejhůře postiženým místům patří oregonské městečko Vernonia, kde se rozvodnila řeka Nehalem River. Gardisti zde k evakuaci zhruba 2200 místních obyvatel museli použít nafukovací čluny. „Proplouvají ulicemi a dvorky,“ řekl mluvčí oregonské Národní gardy Mike Braibish. Evakuace pomocí vrtulníků pokračovaly i nedaleko Seattlu ve státě Washington. Voda a bahno tam zaplavily hlavní severojižní silniční tah, který vede podél pobřeží. Dešťová smršť, která rychlostí 180 km zasáhla severovýchod USA i západ Kanady, patří k nejprudším za poslední roky. Způsobil ji střet vlhkého tajfunu z Tichomoří s ledovým vzduchem nad Aljaškou.

Zemětřesení v Peru

16.srpen 2007, čtvrtek. Zemětřesení udeřilo silou 7,9 stupňů Richterovy škály. Zemřelo při něm více než 500 lidí a stovky tisíc Peruánců přišly o své domy. V zemi chybí 40 000 stanů pro 200 tisíc lidí, kteří přišli při katastrofě o střechu nad hlavou, chybí léky a voda. Postižení přežívají v nehygienických podmínkách na ulici, jejich situaci ke všemu zhoršuje náhlé ochlazení, které zemi zasáhlo. Následky jsou nejhorší v pobřežních městech Ica a Pisco.

Ekologická havárie u Aljašky

Březen 1989. Z tankeru Exxon Valdez, jehož kapitán byl opilý, tehdy nedaleko Anchorage uniklo asi 42 milionů litrů ropy. Kontaminováno bylo přes 2000 kilometrů pobřeží. Při této katastrofě přišlo podle odhadů o život asi 250 000 mořských ptáků a 3000 mořských savců. V roce 2004 soud nařídil ropné společnosti Exxon zaplatit za škody částku 6,75 miliardy dolarů

Ukrajina - Černobyl

,

26.duben 1986.. Došlo ke strašné havárii černobylské atomové elektrárny. Dodnes nejsou následky odstraněny. Šlo o největší katastrofu s nejrozsáhlejšími dopady v dějinách lidstva, která mohla být účastníky zdokumentována. K záchraně lidstva a života na Zemi bylo v první fázi budování ochrany nasazeno mnoho mladých lidí ve věku 18 až 30 let, kteří věděli, že jdou na smrt.

11.července 2009 Pokračuje projekt pomoc lidem z Ukrajiny a odstraňování následků havárie v atomové elektrárně Černobyl na pomezí Ukrajiny a Běloruska.

cara

nahoru

Zdroje: Reuters, Wikipedia