Vědci v Indonésii, světově čtvrté nejlidnatější zemi světa, odhadují půl milionu HIV případů kolem roku 2010, jejich početní zdvojnásobení, jestliže nebudou přijata preventivní opatření, sdělil ministr zdravotnictví Siti Fadilah Supari v úterý (28.listopadu 2006).
Běžný odhad nakažených v Indonésii se pohybuje v rozmezí 169000 až 216000 případů z 220 milionů obyvatelstva, ačkoli je hlášeno pouze asi 7000 osob s plně rozvinutým AIDS, přičemž 1651 na tuto nemoc zemřelo.
HIV/AIDS je špička ledovce.
Indonésie je země rozptýlená na 17 tisících ostrovech, přičemž infrastruktura, včetně dopravy, zásobení vodou a likvidace kalů a jiného odpadu je na velmi chudé úrovni. Také lékařské služby a komunikační služby nejsou rozvinuté, čímž se dány podmínky pro silnější zhoršování.
Problémem je podle Supariho také nedostatečná ochrana sexuálních pracovníků. Počet jejich zákazníků činí asi kolem 4 miliónů lidí, avšak pouze 15 procent z nich je ochotných užít kondom. Sexuální pracovníci pak přenášejí virus na své manžele a děti.
Vláda podporuje národní anti - AIDSovou kampaň a usiluje o zvýšení počtu nemocnic schopných starat se o nemocné a prevenci a přepokládá uvolnění 8 bilionů rupiah (871 milionů dolarů) na anti AIDS-ový program během příštích pěti let.
Indonésie je světově nejlidnatější muslimský národ, ale mnoho jejích obyvatel má liberální smýšlení v otázkách sexu. Prostituce je nezanedbatelnou legální součástí hospodaření v mnoha oblastech, řeší se s ní i problém nezaměstnanosti.
Přesto tam existují i v současnosti nejzarytější islámistické skupiny zbrojící proti užívání kondomů z toho důvodu, že preferují úplnou abstinenci a plnou věrnost a oddanost ženy jedinému manželovi.
Zdroj: Reuters, překlad Pachtová Ludmila