"Toxická loď" byla vrácena z Indie zpět do Francie

Rezavý hromotluk vyřazené francouzské válečné lodi byl ve středu 13.května 2006 vrácen jako riziko pro životní prostředí pro Indii, po té, co se po třech měsíciích dokolébal k domovu. Drahé fiasko zle rozhořčilo francouzského prezidenta Jacques Chiraca.

Vlečné lodě manévrující bývalou leteckou základnou Clemenceau, kdysi pýchou francouzského loďstva, ale nyní obtíženou azbestovými odpady, přejmenovanou na "Q790, " se vrací k přístavu Brest, Bretonského pobřeží, kde byla postavena v roce 1955.

27000 tonážní hromotluk byl určen na indickou skládku kovového odpadu, ale tamní úřady rozhodly v únoru 2006, že azbesty na palubě by mohly znamenat vážná zdravotní rizika a zablokovaly vplutí do indických územních vod.

Rozhodnutí vyvolalo hrozné rozhořčení Chiraca, který se právě chystal na návštěvu do Indie, a vládu obvinil z nešetrnosti v době, kdy Francie zkoušela mírnit veřejné rozruchy.

Chirac byl přinucený k příkazu návratu lodi z Indického oceánu, kde se to očekávalo jako finální rozhodnutí pro osud investiční operace odhadované na 12 milion euro ($15 milion).

Problémová plavba presentovaná ve francouzském tisku jako fraška, byla viděná jako symbol francouzského obrazu splývajícího se zahnívající vládou, poskvrněnou skandály a pouličními protesty proti nepopulárním hospodářským reformám.

Případ zvýraznil rizika spojená s demontáží stovky námořních a komerčních lodí, které jsou vyřazeny každý rok na celém světě.

Většina vrakoviš» je v Asii, kde jsou mzdy nízké. Environmentální skupiny obvinily západní námořní dovozce z laxního prosazování environmentálních standardů.

Ministryně obrany Michele Alliot - Marie sdělila minulý týden, že neexistují takové důvody, které by mohly vést k rozhodnutí rozbít Clemenceaua. Úřady v Brestu sdělily, že by práce mohly být udělané ve Francii.

Zdroj Reuters, překlad pachtová Ludmila 17.5.2006