Výsledky nového výzkumu prý ukazují, že existují spojení mezi selháním srdcem a zvýšeným rizikem demence nebo Alzheimerovy choroby u seniorů.
"Několik předchozích studií spojovalo selhání srdce s duševním zhoršením, "ale žádná šetření neprokazovala vztah mezi selháním srdcem a rizikem demence," píše v Archivech z Interní medicíny Dr. Chengxuan Qiu, z Karolinska Institute ve Stockholmu, a jeho kolegové.
Výzkumníci zkoumali skupinu 1301 jedinců bez šílenství, kteří byli 75 letí a starší. Hodnocení bylo prováděno třikrát během 9 let k identifikaci případů demence nebo Alzheimerovy choroby.
Před začátkem studia, 205 z účastníků (15.8 %) prodělalo selhání srdce. Během studia byla u 440 jedinců diagnostikována demence, včetně 333 pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Další analýza dat poodhalila souvislost mezi selháním srdcem a 84 % zvýšeného rizika demence a 80 % zvýšeného rizika Alzheimerovy choroby.
Riziko demence kvůli selhání srdce bylo nižší u pacientů, kteří užívali léky k redukci vysokého krevního tlaku, kolem 38 procent. Výzkumníci si všímají, že krevní tlak snižovaný léky může částečně působit proti záporným efektům ze selhání srdce v mozku.
Značně zhoršený mozkový oběh, který vyplývá z chronického selhání srdce, například, může hrát roli v neurodegenerativním procesu, zvláště u seniorské populace. Chudý krevní oběh v mozku může dále podporovat neurodegeneraci z nedostatku kyslíku, Dr. Qiu poznamenává.
ZDROJE: Archivy z Interní Medicíny, Reuters, 8. květen 2006.