Doktoři v Asii by se měli přiklonit k méně nebezpečným technikám při srdečních bypassech. Tradiční otevřená metoda vystavuje pacienty, mnoho z nich též diabetiky, rizikům z infekce, tvrdí hongkongští výzkumníci.
Při mnoha srdečních bypassech, žíly z nohy pacienta jsou odstraněny a naroubovány na srdce, aby se zlepšil krevní přítok k srdečnímu svalu. Ačkoli tato velká chirurgie je běžná a bezpečná, pacienti v Asii jsou vystavení ve zvýšené míře pooperační infekci. Naopak polovina nemocnic ve Spojených státech užívá méně nebezpečnou endoskopii.
Timmy Au, konzultant cardiochirurgie v Hong Kongské Granthamově nemocnici, říká, že stará metoda by se měla přestat užívat protože asijští bypassoví pacienti, zvláště Číňané, jsou méně schopní zvládat infekci a mnoho z nich také trpí cukrovkou.
Při průzkumu, který Au a jeho kolegové prováděl mezi březnem 2005 a lednem 2006, až 40 procent ze 74 bypassových pacientů v jejich nemocnici bylo diabetiky, což je poměr, který je dvojnásobný, než bývá normálně v nemocnicích západních zemích.
"V místech kde je počasí horké a hygiena je událost, je nákazové riziko ještě vyšší, " dodal Au. "U smíšených problémů s infekcí se může zhoršit glukózová kontrola, což pak dále brání zotavení. Prudké infekce jsou vzácné, ale pokud se to stane bývá to fatální. Z těch, kteří trpěli infekcemi, jed až pět procent byly hrozné případy," říká Au.
"Nové méně nebezpečné metody se staly běžné v bohatších národech na západě již od roku 1990, cena byla ale zátarasem pro východ", Au uvádí. "Jestliže ale zvažujeme nákazové poměry, pak redukce pooperační péče a celkový cena vychází nižší."
Zdroj Reuters, překlad Pachtová Ludmila 8.5.2006