Fidžijská krizová jednání nekončí

29.11.2006-středa, Nový Zéland. Zdroj Reuterss

Krizová jednání mezi ministerským předsedou Laisenia Qarase z Fidži a jeho vzdorným armádním šéfem Commander Frank Bainimaramou skončilo na Novém Zélandu ve středu bez jakékoli dohody směřující k tomu, aby byl odvrácen čtvrtý převrat, který hrozí zemi za posledních 20 letech.

"Doufejme, že dosáhneme dohody na dalším jednání ve Fidži, " řekl premiér reportérům ve Wellingtonu.

Bainimarama opětovně hrozil odstranit ministrem Qarasem zvolenou vládu, pokud nevypustí několik částí sporné legislativy. Také se dožadoval vypsání a udělení amnestie těm lidem, kteří byli dosouzeni v souvislosti s převratem v roce 2000.

Fidži od roku 1987 utrpěla již třemi převraty a Bainimarama byl málem zabitý při neúspěšné, ale velmi krvavé vzpouře v roce 2000, která vyústila v převrat.

Tento týden strážníci hlídali ulice Fidžijského hlavního města Suva s obavami, že převrat by mohl vypuknout během několika dnů. Ulice byly klidné ve středu, kdy se otevřely trhy a obchody.

Stráže také hlídali prezidentské sídlo, zatímco stovky v armádních rezervistů byly povolávané na neplánované cvičení napříč ostrovem.

Bainimarama předtím, než odjel do Nového Zélandu, vydal premierovi Qaraseovi seznam "nezamítnutelných požadavků" a dal mu ultimátum -druhý týden, zároveň hrozil " úklidem" od Qarasovy vlády. Zůstal vzdorný a nepokrytě varoval Qarase, že všechno, co od něj chtěl slyšet, bylo ano anebo ne k jeho požadavkům.

Fidžijská policie vyšetřuje, zda by Bainimarama měl být obviněn z pobuřování za jeho hrozby. Mnoho fidžijských obyvatel se ale obává, že obvinění by bylo přikládáním polen do ohně.

Bainimaramův seznam požadavků se rozšířil o požadavek na propuštění nebo rezignaci Fidžijského policejního komisaře Andrewova Hughese, Australana, který oznámil zahájení vyšetřování pro pobuřování.

Austrálie, Nový Zéland a Británie varovala své občany, aby se vyhnuli cestování do Fidži. Tvrdí, že se bezpečnost má rychle zhoršit. Také Spojené národy vyjádřily znepokojení.

Na setkání ministrů zahraničí z Jižního Pacifiku, které se bude konat v Sydney v pátek (1.prosince 2006) se očekává, že bude hledáno diplomatické řešení.