Kutna Hora

Krylonoce 2011

v Kutné Hoře 23.7.2011

pořádané Pepou Nosem a knězem Šitavancem

Pepa Nos

Ve dnech 23. a 24.7.2011 se uskutečnila popáté kulturní akce Krylonoce. Navazuje na občanský a umělecký odkaz významného zpívajícího básníka a textaře Karla Kryla. Iniciátorem myšlenky pravidelných vzpomínkových akcí Krylonocí byl již před více jak deseti lety Josef (Pepa) Nos, písničkář, harminikář a kytarista, humorista, učitel jógy, občasný herec, a jiných profesí, např. zedník. První ročník se konal dne 7.7.2000 v přírodním areálu Na Skalkách v Novém Jičíně. Hloubka textů některých písní Pepy Nose je nadčasová, v jeho repertoáru nalezneme překrásné romantické kousky, které ostře resonují bojovým a politicky kritickým písním. V Boží Kapli v Kutné Hoře v sobotu 23.7.2011 vedle Pepovy kytary a foukací harmoniky zcela pro něj příznačné a nezaměnitelné, vynikly úžasné písně a podání jeho dcery Lucky Nosové. Závěrem byla pokřtěna nová kniha Pepy Nose „Odvrácená tvář šoubyznysu“.

Petr Lutka O radost a potěšení se postaral také Petr Lutka písněmi "Kdo sype déšť růží", "Líza"


Lucie NosováTextařka a zpěvačka Lucka Nosová, proslavená z dřívějška skladbou "Delfíní píseň" připravila posluchačům v Boží kapli líbezným, zvukově barevným hlasem, prolínajícím lahodně enklávy přes několik oktáv, doprovázeným svým virtuózně folkovým kytarovým vystoupením pohádkové víly například v písni "Blázen", nezapomenutelný, hluboký zážitek, po němž si obecenstvo žádalo potleskem další přídavek.


Pořad pak pokračoval druhý den v Kulturním domě Lorec, kde kromě neodmyslitelné Marty Kubišové a Petra Lutky a Pepy Nose po delší odmlce vystoupil společně s Pepou také Jan Kryl. O umělecký zážitek se postarala kapela Lisopea, Vašek Koubek, Dáša Vokatá, Míra Balán, Dušan Lapáček, Bronislav Jobus, básník Miroslav Václavek a Krylonoční oslava pokračovala večer otevřenou scénou. Atmosféru druhého dne výstižně fotografiemi popsal na svém blogu Richard Horák.


Sebelepší slova však nedokáží popsat vlastní prožitek. Ten je nepřítomným slovy nepřenositelný. Krylonoce se v příštím roce 2012 mají uskutečnit v červenci asi v Jezuitské koleji nebo Tylově divadle (v Kutné hoře) možná v Praze. (To nám včas organizátor -Pepa Nos určitě sdělí.) Podle aktuální zprávy se předpokládá pořádání Krylonocí 2012 v Žilině, za podpory Igora Cvacho.

cara

Z historie: Pan Karel Kryl a paní Marta Kubišová se vryli do většiny českých a slovenských srdcí v těžkých dobách od konce 60. let svými písněmi dodávajícími lidem víru a naději poté, když naše země byla od 21.srpna 1968 přepadena a obsazena okupačními vojsky Varšavské smlouvy včele s ruskými vojáky, navelených k nám z popudu komunistických kolaborantů Komunistické strany Československa a bolševického Kremlu. Jejich písně šířené na letácích, gramofonových páscích a z radia Svobodná Evropa „Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci, nadávky polykej, to jsou jen vojáci“, „Modlitba - Ať mír dál zůstává s touto krajinou“ se staly symbolem odporu věrných bezbranných Čechů a Slováků proti kolonám tanků, kulometů, samopalů a pušek, které se i s ruskými rodinami usídlili v našich zemích, s podporou zrádcovské KSČ a komunistické justice, dalších dvacet let. Karel Kryl byl donucen k emigraci, Josefovi Nosovi a Martě Kubišové a některým dalším věrným bylo znemožněno živit se zpěvem. Podobně byl omezován a znemožňován výkon povolání mnoha občanům, kteří zůstali myšlenkám majálesové revoluce věrni, i v jiných profesích, což vedlo k obrovskému normalizačnímu morálnímu, kulturnímu i hospodářskému úpadku, který navázal na předchozí totalitní úpadek.

V roce 1990, po tzv. listopadové sametové revoluci, kdy si však sametem zahalené křídlo pana prezidenta Václava Havla přiťukávalo a potřásalo rukou bezstarostně s bývalými komunisty a kdy mnozí lidé žili v naivním opojení z domnělého celorepublikového obrození ducha, aniž by bývalé strukturní persony ze státní správy, policie a justice a ze státních podniků byly odstaveny od moci a od přístupu k majetkům, a když jako dříve nás kádrovali a vyhazovali z práce bývalí komunisté a jejich kamarádi z personálních útvarů (dříve kádrových útvarů), Karel Kryl statečně zahájil čtvrtý morální odboj "za pravdu". Výmluvně o tom vypovídají jeho verše „Ač ještě se lží nežijem- jsme s pravdou rozvedeni“ Další písně "Demokracie" atd., z roku 1993 jsou stejně aktuální i dnes. Citováno krátce z písně: „Demokracie dozrává do žaludečních vředů / bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů.“ Pravda se nedá oklamat a zahalit masou uplacených medií na věčnost. Karel Kryl skonal náhle 3.3.1994, ve věku nedožitých 50 let.


Další zdroje:
Krylonoce 2011 Josef Nos -Hydepark Krylonoce 2011 Lucie Nosová -Hydepark Krylonoce 2011 Petr Lutka -Hydepark

Akce D.O.S.T. 2 1.9.2011

60. Loutkařská Chrudim

cara

uvodni    autor fotografií na této stránce i textu, Ludmila Pachtová 31.7.2011